Styl skandynawski – przytulne wnętrze w minimalistycznym stylu

Skandynawia to miejsce którego mieszkańcy zawsze narzekali na małą ilość światła słonecznego. Dlatego też styl skandynawski – który poniżej w pewnym stopniu opiszemy – jest odzwierciedleniem tego stanu.

Styl skandynawski – cechy charakterystyczne

1. Styl skandynawski charakteryzuje się mnóstwem jasnych kolorów. W zasadzie dominujące są tutaj barwy w odcieniach szarości i bieli. Jest to odpowiedź na małą ilość światła słonecznego, które dzięki jasnym ścianom jeszcze lepiej rozprowadza się po całym wnętrzu.

2. Meble w stylu skandynawskim pod względem kolorystycznym nie muszą być już aż tak rygorystyczne jak w przypadku koloru ścian. Niemniej w dobrym tonie są meble w odcieniach szarości a także w czarnej bądź brązowej kolorystyce. Taka paleta barw doskonale łączy się z kolorystyką ścian, nadając się specyficznego, kontrastowego charakteru.

3. Styl skandynawski to przede wszystkim minimalizm i nowoczesność. Obydwa kierunki w aranżacji wnętrz wzajemnie się przenikają, co znajduje zresztą odzwierciedlenie właśnie w takich wnętrzach.

Jak zaprojektować wnętrze w stylu skandynawskim?

Jadalnia – jasne kolory ścian to podstawa. Najlepiej, jeśli będą one kontrastować z bardzo ciemnymi barwami mebli. Urządzanie jadalni powinno wykazywać cechy minimalistyczne. Doskonale sprawdzają się tu rozkładane stoły (podobne, acz znacznie mniejsze można spotkać np w polskich wagonach osobowych). Jasne ściany możemy przyozdobić ciemnobrązowymi dekoracjami (na przykład w postaci figurek czy innych gadżetów).

Kuchnia – minimalizm może zagościć również w kuchni. Ciemne szafki w połączeniu z niewielkimi urządzeniami kuchennymi to jedno. Z drugiej strony, możemy zainwestować w rozkładane meble (w tym też w rozkładany stół kuchenny). Doskonale sprawdzi się tu zestaw mebli naściennych, które można otwierać i zamykać.

Salon i sypialnia – urządzanie skandynawskiego salonu również nie jest trudne zwłaszcza, że można z niego zrobić również sypialnię (dzięki narożnikowi z funkcją spania). Pamiętajmy jednak o ochronie narożnika, który może w ten sposób łatwo się brudzić.