Kuchnia z jadalnią i salonem – jak urządzić małe mieszkanie

Nabyliśmy małe mieszkanie, gdyż nie było nas stać na duże? Jeśli tak, to ok – udało nam się zaoszczędzić sporo pieniędzy. Jednak problem urządzenia takiego mieszkania pozostaje. Jeśli mamy do dyspozycji małe pomieszczenia, możemy zacząć je łączyć. Jak to zrobić na przykładzie kuchni i salonu?

Mała kuchnia – duży problem

Standardowe wyposażenie kuchni to zlew, kuchnia gazowo – elektryczna, kilka szafek, być może zmywarka i oczywiście lodówka. Jak to wszystko pomieścić? Możemy zrezygnować ze zmywarki, jednak w ten sposób zaoszczędzimy około pół metra przestrzeni. Mniejsza kuchnia i węższa lodówka nie zawsze jednak muszą rozwiązać nasz problem, szczególnie jeśli w naszym mieszkaniu mamy zbyt mało pomieszczeń.

Jak powiększyć kuchnię?

Jeśli dysponujemy nieco mniejszą kuchnią i małym salonem, możemy je ze sobą połączyć. Dawny salon będzie częścią wypoczynkową a kuchnia – częścią kuchenną. Obydwie części można oddzielić od siebie na przykład kanapą, bądź też innym, stosunkowo dużym meblem.

W części wypoczynkowej możemy umieścić niewielką kanapę, kilka foteli (jeśli mamy na tyle miejsca). Jeśli zaś miejsce na to nie pozwala, możemy zdecydować się na narożnik.

Z kolei w części kuchennej warto zdecydować się na niewielki stół, przy którym będziemy spożywać posiłki. Tradycyjny stół sprawdzi się jedynie wtedy, gdy mamy wystarczająco dużo miejsca. Pomyślmy o rozkładanym blacie przytwierdzonym do ściany. Owszem, może i jest to rozwiązanie znane z polskich kolei, ale… jest ono niezwykle praktyczne.

Kolorystyka małego wnętrza

W aranżacji wnętrz meble mają bardzo duże znaczenie. Jednak równie ważna jest kolorystyka ścian. W niewielkich przestrzeniach doskonale sprawdzą się jasne kolory pastelowe. Znacznie ciemniejsze barwy optycznie zmniejszają metraż pomieszczenia, co niekorzystnie odbija się na całej aranżacji.

Jeśli chcemy ciekawie zaaranżować wnętrze, pamiętajmy o kontraście. Niech jasne kolory ścian będą konfrontowane z ciemnymi meblami (na przykład w kolorze venge). Takie urządzanie wnętrz sprawi, że nawet mała kuchnia będzie wyglądać bardzo atrakcyjnie i przytulnie.