Jadalnia połączona z salonem czy osobna?

Jadalnia to specyficzne miejsce. To właśnie tu spotykamy się na codziennych posiłkach, przynajmniej raz w ciągu dnia. Centralnym miejscem tego pomieszczenia jest oczywiście stół. Jak dobrać go do naszej jadalni i czy warto dokonać małej „rewolucji”, jeśli posiadamy małe mieszkanie? O tym wszystkim opowiemy w poniższym artykule.

Stół okrągły czy prostokątny?

Dobór odpowiedniego stołu do jadalni wcale nie jest trudny. Jeśli mamy małą jadalnię, powinien nam wystarczyć klasyczny, prostokątny mebel, najlepiej rozkładany. Jeśli zaś mamy do czynienia z większym pomieszczeniem (i większą rodziną), doskonałą opcją będzie duży stół z zaokrąglonymi rogami. Dzięki zaokrąglonym krawędziom stół będzie bezpieczny dla dzieci.

Jak zaaranżować jadalnię?

Stół do jadalni to jednak nie wszystko. Bardzo ważna jest również kolorystyka ścian. Jeśli nasza jadalnia jest stosunkowo mała, koniecznie wybierzmy delikatne barwy pastelowe o jasnych odcieniach. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się na aranżację w stylu skandynawskim. Wtedy biała kolorystyka będzie doskonale komponować się z praktycznym minimalizmem.

Jeśli nasza jadalnia jest nieco większa, wtedy możemy postawić na różnorodność. I choć jasne, delikatne barwy nadal powinny odgrywać dominującą rolę, to w tym przypadku można postawić na ostre i bardziej agresywne barwy. Przykład? Jeśli nasza jadalnia łączy w sobie funkcję kuchni i jadalni, można np część kuchenną pomalować bardziej wrazistymi kolorami.

Czy warto łączyć jadalnię z salonem?

Jeśli nie mamy na tyle pomieszczeń, by osobno zaaranżować jadalnię i salon, warto pomyśleć o rozkładanych meblach. Elementem stałym może tu być wspomniana sofa (bądź nawet narożnik). Pozostałe meble mogą być dowolnie składane i rozkładane, w zależności od aktualnych potrzeb.

Jeśli zależy nam na zintegrowanym wnętrzu, nie zapomnijmy o stole. Koniecznie musi być on usadowiony tuż przy jednej z bocznych ścian. Dzięki temu oszczędzamy tak ważną dla nas przestrzeń. Podobna zasada dotyczy również kanapy.

Jadalnia + kuchnia + salon

Dobrym pomysłem jest stworzenie jednego, zintegrowanego wnętrza, które będzie posiadało nie tylko funkcję jadalni i salonu, ale też kuchni. W tej aranżacji, meble kuchenne powinny być koniecznie usytuowane „w cieniu’ salonu. Doskonałym pomysłem będzie mała, przytulna kuchnia urządzona w stylu skandynawskim, połączona jednocześnie z dużą przestrzenią salonu i jadalni (np w stylu prowansalskim).

Pomyślmy o krzesłach

Kolejnym ważnym elementem każdej kuchni są oczywiście krzesła. Powinny one być wygodne, z odpowiednio wysokim oparciem i – w miarę możliwości – obiciem. Krzesła nie muszą stanowić kolorystycznej jedności zarówno z sobą, jak też z stołem do jadalni. Ewentualnie możemy zdecydować się na tak zwane krzesła barowe. Co ważne – warto pomyśleć o klasycznych krzesłach drewnianych. Są one trwałe, wygodne i oczywiście stylowe.

Style aranżacyjne w Twojej jadalni…

1. Styl skandynawski – dominuje w nim biel i minimalizm, przedkładający się na dużą ilość wolnego miejsca. Dla kontrastu meble mogą być ciemne (np w kolorze venge).

2. Styl prowansalski – nawiązuje do tradycyjnej i spokojnej wsi prowansalskiej. Charakteryzuje się jasną kolorystyką, masywnymi listwami podłogowymi i szeregiem dodatków takich jak lekkie zasłony, miękkie, lniane serwetki, puszyste koce itd.

3. Styl nowoczesny – stawia na jasne, pastelowe kolory i maksymalny funkcjonalizm. Styl nowoczesny to również specyficzny design odchodzący od klasycznych wzorców. Nowoczesna aranżacja wnętrza wychodzi poza ustalone ramy i całkowicie je zmienia w sposób nieprzewidziany i nieokiełznany.